אני בסדר?

באחד ממפגשי הנטוורקינג שהייתי בהם לאחרונה, שאלה אותי אשה צעירה את השאלה הבאה:

אני בסדר?

אני בסדר?

– אני אוכלת מה שבא לי, לא עוצרת בפני פיתויים, אבל כרגע אני בריאה ומרגישה טוב, האם זה "בסדר"? האם אני צריכה לדאוג או לשנות משהו באורח חיי?

שלחתי לה תשובה קצת ארוכה, אחרי המפגש, והיא הסכימה שאשתף אותה כאן:

קודם כל, ודאי שאת "בסדר" – את עושה את הכי טוב שאת יכולה, את חיה את החיים שלך במלואם ובהנאה ממה שהם מגישים לך. אורח חיים בריא לא אומר שצריך לסבול…

אורח החיים שלנו הוא סך כל ההרגלים שאנחנו מפעילים באופן אוטומטי במשך היום. אצל כל אחת ואחד התוצאות באות לידי ביטוי בצורה אחרת – אחת עולה במשקל, ואחרת סובלת מאנמיה או כאבי ראש. הרעיון של אורח חיים בריא הוא לאו דוקא לאמץ משטר מסויים באופן פנאטי, אלא לחיות את החיים בהנאה, תוך מתן תשומת לב לכמה הרגלים שכדאי לשנות. אין צורך לחלק את עולם המזון לטובים ורעים, פיתויים ושאר מונחים ערכיים. כן כדאי לדעת מה יוצא לי מכל הרגל – תזונתי או אחר בחיי והאם הוא משרת אותי. את מה שלא משרת אותי אפשר לשנות, בנינוחות ובלי תחושת אשמה.

הנה כמה דוגמאות: האם את עושה פעילות גופנית כלשהי? כאמא צעירה, את מן הסתם מפעילה את הגוף בחברת הבנות, מרימה אותן, משחקת איתן וכאלה. אבל האם יש לך שעה או שעתיים בשבוע של הפעלת הגוף כדי לחזק אותו, לשחרר אותו, לשמור על גמישות, לנקות את הראש? זה הרגל שכדאי להיות בו, כדי לשמור לאורך זמן על היכולות של הגוף ולמנוע ממנו להצטפד ולהתנוון. אם את כבר עושה את זה – נפלא, הנה את כבר "בסדר" .

נמשיך לתזונה: אני מעדיפה להסתכל על מה אפשר להוסיף ופחות על מה "צריך" להוריד. אחרי שמוסיפים, הדברים המיותרים והמזיקים יורדים לבד. אז אני לא מכירה אותך, אבל הנה כמה שאלות שכדי לשאול:

האם את שותה מספיק? האם את שותה משקאות ממותקים או דיאט? האם את יכולה להחליף אותם במים? זהו צעד קטן שיש לו השפעה בריאותית גדולה. האם את שותה הרבה קפה? האם את יכולה לעבור לחליטת צמחים?

האם את אוכלת ירקות ופירות? כמה? איזה מגוון? האם הילדות אוכלות ירקות ופירות? האם אתם אוכלים דגנים מלאים וקטניות? האם אתם אוכלים בעיקר אוכל ביתי או מזון תעשייתי? גם זה עושה הבדל, מאחר ולמזון תעשייתי ערך תזונתי נמוך מצד אחד, וערך קלורי גבוה פלוס חומרים כימיים שאינם מיטיבים איתנו. זו שאלה שפותחת המון דברים שקשורים לאיך החיים מנוהלים…

אני יכולה להמשיך בהמון שאלות קטנות שאפשר לשאול… הסה"כ מרכיב את כל העניין הזה של אורח חיים בריא. מה שאת מוזמנת לעשות זה לבחון את היום שלך לאור השאלות האלה, לראות מה יש שם שהוא בסדר ועובד עבורך, ומה אפשר לשנות. לבחור דבר אחד שאת רוצה לשנות ולטפל בו. בכל מקרה, את "בסדר". את עושה היום את הכי טוב שאת יודעת ויכולה, ומחר תוכלי לעשות יותר טוב…

אם את או אתה רוצים לבחון את ההרגלים שלכם ולראות איזה הרגלים משרתים את בריאותכם ואיזה לא, אתם מוזמנים להתקשר 052-8549364 ולקבוע פגישה.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.