כולנו אוהבים מתוק

מי לא אוהב מתוק? כבר תינוקות בבטן מראים משיכה למתוק. אבל בעוד שפעם צריכת הסוכר היתה מתונה, היום אנחנו צורכים כמויות גדולות של סוכר גלוי וסמוי.

בתזונה בריאה, הכמות המומלצת של סוכר לאדם ליום היא בין 30 גר' לאשה ועד 45 גר' לגבר. 30 גרם זה 6 כפיות. עכשיו תעשו מעבר מהיר על כמויות הסוכר שאתם משתמשים בהן ביום להמתקת קפה או תה, תוסיפו לזה אכילת עוגיות, שוקולד, חטיפים שונים, דגני בוקר… ועוד לא דיברנו על משקאות קלים, מיצי פירות ושאר מקורות של סוכר שאיננו מודעים להם.

טוב אז מה? מה קורה לנו כשאנחנו אוכלים יותר סוכר? מחקרים שונים מצביעים על קשר בין צריכת סוכר ואכילת קלוריות ריקות, לסכנה בהשמנה ובעליית הסיכוי למחלות לב וסוכרת, על הגברת הצטברות השומן בבטן, עליית טריגליצירידים ואכילת יתר. הסוכר (ופחמימות פשוטות) מפעיל את ה"גלגל המתוק": צריכה של הרבה סוכר מעלה את רמת הגלוקוז בדם וגורמת להפרשה של אינסולין בכמות גבוהה. האינסולין מוריד את רמת הגלוקוז במהירות, ושוב מתפתח רעב שגורם לנו לאכול עוד מתוק וחוזר חלילה. כתוצאה, אנחנו נעשים עייפים ועולים במשקל. בסופו של דבר מתפתחת תנגודת לאינסולין, הגוף צריך להפריש כמויות גדולות יותר כדי שתהיה השפעה, ומכאן הדרך לסוכרת מסוג 2 קצרה…

חשוב לציין שרמת המתיקות שאנחנו אוהבים היא תוצאה של הרגל, שאותו כמובן אפשר לשנות. אפשר להתרגל בהדרגה למתיקות נמוכה יותר וליהנות ממנה.

אז מה אפשר לעשות כדי לצמצם את צריכת הסוכר בדרך לתזונה נכונה:

1. להפסיק לשתות שתיה ממותקת. משקאות קלים, מיצי פירות ומשקאות מוגזים מכילים כמויות גבוהות של סוכר לכוס. אם תחשבו את הכמות הרשומה ל 100מל, תכפילו ב 2 (כוס אחת) ותחלקו ל 5 (תכולת כפית) תקבלו מושג כמה כפיות סוכר מכילה כוס משקה. החישוב מראה שאפשר לגמור את הכמות היומית בכוס אחת…  אה, ולפעמים הסוכר מסתתר תחת הכותרת "פחמימות". אל דאגה, במשקאות פחמימות = סוכר.

2. צמצמו את כמויות הסוכר בהמתקת שתיה חמה. שימו לב שדבש, מייפל וסילאן גם הם מכילים סוכר.

3. פירות גם הם מכילים כמות גבוהה של סוכר (פרוקטוז – סוכר פירות). אמנם לפירות יתרונות אחרים כי הם מכילים סיבים תזונתיים ויטמינים ומינרלים החשובים לתזונה בריאה, אבל בסך הכל עדיף לצרוך גם פירות בזהירות.

4. קמח לבן מתפרק גם הוא לסוכרים. עדיף לעבור לקמח מלא שיש בו יותר סיבים והוא מתפרק לאט יותר. הסיבים מאטים את שחרור הסוכר וכך נמנעת העלייה הפתאומית ברמת הסוכר בדם ובהפרשת אינסולין.  מומלץ גם לצמצם את צריכת המאפים, הבורקסים, העוגיות והלחמניות.

5. ותרו על קינוחים. כפית אחת או שתיים מספיקות כדי להרגיע את הצורך במתוק בסיום ארוחה, ולכן עדיף להתחלק בקינוח ולאכול פחות.

וכדי לעבור לפסים מעשיים, מהו ההרגל האחד שבו יתחיל השינוי שלך בדרך לתזונה נבונה? מהו היעד שלך לשבוע הקרוב בצמצום כמויות הסוכר?


תגובות

כולנו אוהבים מתוק — 2 תגובות

  1. המכורים למתוק -סוכר לבן כפית אחת מובילה לכל הכמות ומחפשים עוד מנה
    כל מוצר עם סוכר לבן דורש עוד,אם יכולנו להסתפק בכפית אחת אז לא היתה כל בעיה עדיף לעבור גמילה מסוכרים וגלוטן שבוע אחד קשה הגוף מתנקה ואז פשוט יותר לא בא ולא מתחשק.

  2. פנינה יקרה, קודם כל אני שמחה שנכנסת לכאן וקראת, ושמחה עוד יותר שהגבת וכתבת. הדברים שאת מעלה מאוד חשובים. אחד הדברים שלמדתי בחיים בכלל ובאימון במיוחד, זה שלכל אחד מתאים משהו אחר. יש מי שמספיק לו להוריד בכמויות ולמצוא חלופות, ויש מי שמפסיק במכה אחת. האימון לשינוי הרגלים אינו קובע עבור המתאמן מה עליו לעשות, אלא עוזר לו למצוא את הדרך שמתאימה לו ולצאת לפעולה. המטרה שלי באתר היא לעורר את המודעות, לגרום לקוראים לבחון את ההרגלים שלהם ולשנות אותם בכל דרך שמתאימה להם.
    אני מקווה שתבקרי כאן שוב, ומזמינה אותך להרשם ולקבל את המדריך לשינוי הרגלי בריאות. אני בטוחה שתמצאי בו דברים שיתאימו לך.
    סיגל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.