רעיונות לגיל השלישי

כבר למעלה משבוע שאנחנו יושבים בבית, משתדלים להמנע מלצאת ומלהכניס לביתנו אנשים. המצב הזה ודאי קשה לך גם בגלל עצם היותו, וגם מפני שאין לדעת כמה זמן הוא ימשך.

אני רוצה לעזור לך להתמקד במה שיסייע לך לעבור את התקופה הזו יותר בקלות. חלק מהרעיונות כאן הם מעשיים, ומתוכם אולי יש כאלה שיתאימו לך. אחרים הם מחשבות ומידע שיכול להקל עליך להתמודד.

ראשית משהו מעודד עליך עצמך. אינני מכירה אותך אישית, אבל העובדה שאנחנו יכולים "לשוחח" כאן מעידה שכבר עברת דבר או שניים בחייך. אולי זה היה מזמן, ואולי בתקופה האחרונה – זה לא משנה. יש לך נסיון במצבים שונים – קלים וקשים, ויש לך מושג איך לעבור אותם. מהמפגשים שלי עם אנשים מבוגרים וזקנים בשנים האחרונות, למדתי שלכל אחת ואחד נסיון חיים עשיר. עכשיו הזמן להשתמש בו. למרות שנדמה לך שהוא לא רלוונטי, שהעולם היום אחר, רק לך יש את המפתח לדעת מה עובד בשבילך, ומה עוזר לך. אני יכולה רק להפנות את תשומת ליבך לרעיונות שאולי לא חשבת עליהם, או לעדכן אותך בחידושים.

לדעתי הנושא הראשון שחשוב לדבר עליו הוא שמירה על קשר עם העולם החיצון. נושא זה מתחלק לכמה חלקים.

ראשית, קשר עם שירותים שיכולים לעזור לך בין אם בזמן מצוקה בריאותית או מקרה חירום, ובין אם בכל נושא של עזרה, מאספקת מזון ועד החלפת נורה.

 • אם יש לך שירות של לחצן מצוקה, חשוב לבדוק שהוא פועל, וללכת עם הלחצן כל הזמן.

 • אם יש במקום מגוריך שירות של "קהילה תומכת" או שאת/ה חבר/ה במועדון כלשהו, חשוב לוודא שיש לך את המספרים שלהם, ושיש להם את הטלפון שלך. אפשר למצוא את הקשר לקהילה התומכת בעירך בחיפוש באינטרנט: קהילה תומכת + שם העיר. אפשר למצוא את מחלקת הקשישים של העיריה או המועצה האיזורית.

 • ודאי יש שירותים נוספים שיכוים לעזור לך במקרה הצורך. חשוב שתהיה לך דרך מהירה ליצור איתם קשר, ושהפרטים יהיו זמינים בכל עת.

עכשיו קשר עם המשפחה וחברים, שבימים אלה הוא חשוב פי כמה וכמה מאשר בימים רגילים, כאשר יש לנו אפשרות להפגש ולצאת מהבית.

 • חשוב לוודא שיש לך את מספרי הטלפון של כל בני המשפחה לדורותיהם. ככל שיהיו לך יותר גורמים ליצור איתם קשר כך יהיה לך יותר מעניין ופחות לבד. חשוב גם להשתמש במספרי הטלפון האלה, להתקשר ולשמוע מה שלום כל אחת ואחד מבני המשפחה. אני יודעת שיש ציפיה שהם יתקשרו אליך, אבל בימים אלה, הצעירים לפעמים שקועים בעצמם ובדאגות שלהם, וודאי ישמחו שמישהו יתקשר להתעניין בהם.

 • עכשיו הזמן לעבור על מספרי הטלפון ואולי כתובות המייל של כל החברים. זה יאפשר לך להיות בקשר ולברר מה שלומם. אולי יש מישהו שקשה לו וזקוק לעידוד? כולנו יכולים לעזור במילה טובה.

אמצעי הקשר היום מגוונים מאוד. יש מי שפעיל בטלפון, אחרים במייל. אולי יש לך חשבון בפייסבוק, ואולי דווקא ווטסאפ עדיף בעיניך. כל דרך תקשורת שבה אפשר לשתף אחרים במה שאנחנו מרגישים, יכולה לעזור להם ולנו.

לאנשים שרגילים להיות בפעילות ולפגוש אנשים, ההסתגרות הזו יכולה להיות קשה ומדכדכת. במקום ללכת ולהפגש עם אנשים מחוץ לבית, בהרצאות או בחוגים, נפגוש אותם בטלפון, בווטסאפ או בסקייפ.

עד כאן להפעם. אם יש לך שאלות או הערות אשמח לקרוא אותן כאן למטה, ואני מבטיחה לענות.


תגובות

רעיונות לגיל השלישי — 4 תגובות

 1. בנוסף, מאד ממליצה להשתמש ב zoom.
  יש שיעורים רבים, הרצאות וכו׳ דרך הzoom, וכן אפשר להקים קבוצת חברים שנפגשת בקביעות, ועכשיו במיוחד (לבודדים שבינינו) אפשר לחגוג את ליל הסדר יחד (… וכל אחד לחוד😃)

 2. תודה יעל בהחלט המלצה מעולה – מופיעה בפוסט הבא 🙂

 3. היי סיגל, תודה על העצות והאיכפתיות שאת מגלה, זה משמח לקרוא זאת במיוחד בתקופת הבידוד ובעיקר לקרוא את המתכונים הבריאים שלך.

 4. תודה יהודית על התגובה. אשמח לעזור בכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.